ŚLADAMI DRAKULI

Zalety wycieczki Trasa Galeria
 • śladami słynnego Drakuli

Rumunia – Węgry

PROGRAM WYCIECZKI

1 dzień
Polska

Wyjazd z Polski. Przejazd przez Czechy i Węgry. Po drodze planowane są krótkie postoje.

2 dzień
Budapeszt

Poranny przyjazd w do  Budapesztu, zwiedzimy historyczne centrum. Zwiedzanie stolicy Węgier gdzie zobaczymy m.in: plac Millenium i bazylikę św. Stefana, budynek Parlamentu, Węgierska Akademia Nauk, Plac BohaterówZamek Królewski, Baszty Rybackie, Kościół Macieja. Na koniec spacer najsłynniejszym deptakiem Vai Ucta. Czas wolny. Rejs statkiem po Dunaju (dodatkowo płatny dla chętnych). Obiadokolacja i przejazd do hotelu w okolicach granicy z Rumunią.

3 dzień
Transylwania

Po śniadaniu przejazd do Hunedoary,  gdzie zwiedzimy przepiękny średniowieczny zamek, jeden z największych zamków w Rumunii i najbardziej zachwycający w Transylwanii. Następnie  zwiedzanie Alba Julii,  jednej ze stolic Transylwanii, przypominającej trochę nasz Zamość, bo znajduje się tu potężna twierdza. Kompleks budowli zaliczany jest do największych tego typu w tej części Europy. Zwiedzanie cytadeli Alba Carolina oraz katedry, w której pochowany jest Jan Hunyady, siedmiogrodzki książę, który walczył po stronie polskiego króla Władysława III w bitwie z Turkami pod Warną.  Po zwiedzaniu przejazd na obiadokolację i nocleg w okolicach Sibiu.

4 dzień
Sibiu - Bukareszt

Po śniadaniu zwiedzanie  średniowiecznego Sibiu,  w programie m. in: starówka z Dużym i Małym Rynkiem, Stary Ratusz, most Kłamców, muzeum księcia Brukenthala i schody Ormiańskie, plac Huet, kościół ewangelicki, Prawosławna Cerkiew Metropolitalna Św. Trójcy, wraz z urokliwą zabudową Starego miasta (zwanego czerwonym miastem). Następnie przejazd krętą drogą Karpat Południowych Trasą Trasfogarską (w przypadku złych warunków pogodowych – przejazd trasą alternatywną). Jadąc drogą zobaczymy ruiny zamku Wlada Palownika (pierwowzoru postaci słynnego Drakuli) w Poienari. To tu według legendy podczas oblężenia tureckiego, żona hospodara rzuciła się w przepaść, aby nie być wziętą do niewoli. Podobno ta właśnie tragedia przyczyniła się do przemiany nieszczęśliwego Wlada w okrutnego Drakulę. Następnie udamy się do Curtea de Arges, gdzie zobaczymy niezwykły przyklasztorny sobór Mistrza Manole czyli Monastyr Arges. Następnie przejazd do stolicy Rumunii – Bukaresztu, zwanego “Paryżem Bałkanów”. Udamy się na Wzgórze Patriarchalne, gdzie zobaczymy Katedrę Patriarchy i siedzibę patriarchy Kościoła Prawosławnego w Rumunii. Następnie zobaczymy Stare Miasto. Nocleg w hotelu w okolicach Bukaresztu.

5 dzień
Bukareszt

Po śniadaniu dalsze zwiedzanie stolicy Rumunii. Zwiedzanie  Bukaresztu m. in:, Skansen Budownictwa Ludowego gromadzący domy z obszaru całej Rumunii, a także Pałac Parlamentu, będący drugim pod względem wielkości budynkiem na świecie, po Pentagonie, Pałac Królewski – siedziba Narodowego Muzeum Sztuki, cerkiew Stavropoleos z XVIII w. ze wspaniałymi dekoracjami, rzeźbami i freskami, Łuk Triumfalny, XVI-wieczna cerkiew Curtea Veche (Stary Dwór)-miejsce koronacji władców wołowskich. Następnie udamy się do Targoviste, gdzie znajduje się jedyny zachowany  na  Wołoszczyźnie  gród  hospodarski,  w którym  rezydował  słynny Wlad Palownik zwany Drakulą. Szczególnie na uwagę zasługuje “Wieża Zachodzącego Słońca” uznawana za symbol kompleksu. Zobaczymy również starówkę z zachowanymi gdzie nigdzie interesującymi domami w stylu neobrynkowińskim. Przejazd na nocleg w hotelu w okolicy Sinaia.

6 dzień
Braszów i Zamek Drakuli

Po śniadaniu zwiedzanie “Perły Karpat” – Zamku Peles, zbudowanego  w  stylu  niemieckiego  renesansu  oraz  zwiedzanie Pałacu  Pelisor. Dalej zobaczymy położony na przełęczy biały zamek Bran, lepiej znany jako “Zamek  Drakuli” (wg legend to tu mieszkał niegdyś “książę ciemności”), choć faktycznie nie mający nic wspólnego z Wladem Palownikiem. Dzień zakończymy w Braszowie. Spacer po mieście ze zwiedzaniem m.n: ratusza, murów obronnych z bramą Katarzyny i bramą Schei w formie łuku  tryumfalnego,  cerkwi  prawosławnej  i Czarnego Kościoła,  najstarszej gotyckiej świątyni pomiędzy Wiedniem a Stambułem, a także spacer uliczką Sforii (podobno najwęższa w Europie). Nocleg w hotelu w okolicach Braszowa.

7 dzień
Sighisoara

Po śniadaniu zwiedzimy tradycyjną wieś saskich osadników Prejmer, znaną z wpisanego na światową listę dziedzictwa UNESCO kościoła obronnego. Następnie przejazd do Sighisoary, znanej ze znakomicie zachowanego Starego Miasta. Punktem charakterystycznym miasta jest stara Wieża Zegarowa, wysoka na 64m, wzniesiona 1556r. Dziś mieści się w niej Muzeum Historyczny. Innymi atrakcjami są: gotycki kościół ewangelicki znany Kościołem na Wzgórzu, prawosławna Katedra Trójcy Świetej z lat 30 XX w., Kościół Dominikanów oraz  dom w którym urodził się  Drakula (obecnie kawiarnia). Po południu wyjazd do Polski. Przejazd przez Węgry i Słowację.

8 dzień

Przekroczenie granicy Polski w godzinach porannych.

Ważne informacje

 • Cena: od 899 euro za osobę
 • Do uczestnictwa w wycieczce niezbędny jest ważny paszport lub dowód osobisty.
 • Program zwiedzania jest ramowy i może ulec zmianie.
 • Pilot nie oprowadza po wnętrzach zwiedzanych obiektów. Opłata dodatkowa za bilety wstępu i miejscowych przewodników zbierana jest przez pilota przed rozpoczęciem programu zwiedzania – 60 EURO

 

 • Dokumenty:
  Dokumentem podróży uprawniającym do bezwizowego wjazdu i pobytu (niezależnie od jego celu) na terytorium Rumunii do 90 dni jest paszport bądź dowód osobisty.
 • Transport:
  Przejazd przez Słowację, Węgry i Rumunię. Na terenie Polski istnieje możliwość przesiadek oraz transportu mikro i minibusami.

Cena zawiera:
 • 5 noclegów w hotelach **/*** (pokoje z łazienkami)
 • zwiedzanie wg programu
 • transport autokarem klasy LUX (barek, klimatyzacja, DVD, toaleta)
 • opieka pilota
Cena nie zawiera:
 • ubezpieczenie KL, NW: 60 PLN/os.
 • bilety wstępu do zwiedzanych obiektów, lokalni przewodnicy, zestawy słuchawkowe, wjazdy do miast około 60 euro/os.
 • dopłata do HB: 5 śniadań i 5 obiadokolacji: 50 euro/os.